Niestety nie każdy korzysta z tego rozwiązania. Przelewy internetowe to domena zwłaszcza młodych osób, dla których Internet i komputer nie kryje żadnej tajemnicy. A co z osobami starszymi? Jak wynika z licznych badań seniorzy rzadko korzystają z tego rozwiązania, wolą iść na pocztę czy też do banku i tam załatwić wszelkie formalności.
Jednak jak podkreślają ekonomiści tego rodzaju rozwiązanie jest dla nich znacznie kosztowniejsze, albowiem za przelew do innego banku, placówki płaci się nawet 10 zł, co w ciągu roku daje nam aż kilkaset złotych. W końcu rzadko, kiedy płacimy wszystkie rachunki za jednym razem.
Dlatego też zaleca się korzystanie z innych rozwiązań, zwłaszcza dzisiaj, kiedy koniunktura nieustannie spowalnia i należy nieustannie szukać i eliminować zbędne wydatki. W jaki sposób można jeszcze płacić rachunki?
Doskonałym rozwiązaniem dla seniorów mogą być np. przelewy telefoniczne. Tego rodzaju przelewy są znacznie tańsze. Tak dla przykładu. W placówce banku PKO za przelew do innego banku płacimy aż 8 złotych, dokonując przelewu telefonicznie płacimy ponad 2 razy mniej, czyli jakieś 3 złote. Po drugie, tego rodzaju przelewy nie wymagają naszej fizycznej obecności, a co najważniejsze znaleźć można je już w ofercie praktycznie każdego banku.
Jak dokonać płatności za pomocą telefonu? Istnieją dwa rozwiązania. Po pierwsze możemy zadzwonić na infolinię i postępować zgodnie ze wskazówkami. Po drugie, można skorzystać z serwisu automatycznego. W tym przypadku należy jednak wcześniej w siedzibie banku zdefiniować dany przelew, dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko czas, nerwy, ale co najważniejsze i pieniądze.