List motywacyjny – nie bądź w gorącej wodzie kąpany

0
198
Big data analytics visualization technology with scientist analyzing information structure on screen with machine learning to extract strategical prediction for business, finance, internet of things
Rate this post

Aby list motywacyjny był skuteczny powinien przestrzegać kilku zasad, m.in. list motywacyjny nie powinien być napisany w sposób chaotyczny. Warto więc dać sobie trochę czasu na przemyślenia. Jest to bardzo korzystne gdyż po pewnym czasie można spojrzeć na wszystko z dystansem, wówczas nietrudno odnaleźć różnego rodzaju błędy.

Zabaw się w detektywa

Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny dowiedz się jak najwięcej na temat firmy. O swoim potencjalnym pracodawcy także powinieneś zebrać informację. Dzięki temu będziesz pewniejszy siebie i łatwiej będzie ci napisać list. Wykazując się dużą wiedzą na temat firmy dasz się poznać jako osoba wiedząca czego chce i zaangażowaną. Każdy pracodawca bardzo uważnie przeczyta twój list motywacyjny, w którym jest mowa o tym, że kandydat zamierza związać z jego firmą swoją przyszłość. Lojalny pracownik jest przecież na wagę złota.

Poza tym jeśli wykażesz się dużą inicjatywą aby zebrać informacje, będzie to dobrze świadczyło o twoim zapale, zaangażowaniu i ambicji.

Warto również dowiedzieć się kto jest odpowiedzialny za rekrutację. Będziesz potem mógł zwrócić się w dokumencie bezpośrednio do tej osoby. To uczyni twój list motywacyjny bardziej profesjonalnym.

Dlaczego zależy mi?

Zanim napiszesz list motywacyjny zadaj sobie pytanie – dlaczego zależy mi na tej pracy? Jest to bardzo ważne pytanie. Warto poznać swoje mocne strony. Ale wszystko wymaga czasu. Nie należy zadawać sobie tego pytania w ostatniej chwili i wywierać presji.

Zastanów się więc… czy przyciąga cię tam kwestia finansowa? Może odpowiada ci prestiż związany ze stanowiskiem albo po prostu towarzystwo miłych ludzi? List motywacyjny jest miejscem na takie odpowiedzi. Takie pytanie może paść również na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto więc być przygotowanym na takie i inne pytania.

Wykryj wszystkie błędy

List motywacyjny nie powinien zawierać literówek, błędów ortograficznych, gramatycznych, leksykalnych, stylistycznych. Jednak czasem taki błąd może się wkraść. No i problem w tym, że trudno go czas zauważyć. Czytasz jeden raz list motywacyjny, czytasz drugi raz… W końcu jesteś zmęczony i litery same się przesuwają po papierze. Wtedy zamiast spakować list motywacyjny do teczki, lepiej iść spać. Na drugi dzień spojrzysz na swój dokument z dystansem i na pewno wykryjesz błąd.