Posted on Dodaj komentarz

Czy nasze koty śnią?

Kot w pościeli

Czy koty śnią? I czy miewają sny?

Zapewne każdy z właścicieli kota lub psa zadawał sobie to pytanie. Według wielu teorii – umiejętność śnienia przypisywana jest tylko ludziom. Czy aby na pewno? Jak racjonalnie wytłumaczyć, że podczas spania nasz czworonożny przyjaciel wydaje z siebie dźwięki, rusza łapkami, uszami, wysuwa pazury?

Koty potrafią spać nawet do 16 godzin na dobę, ich sen jest jednak na tyle płytki, że zwykle są w stanie przebudzić się w ciągu kilku sekund i być gotowym do ataku, łowów, czy po prostu zaciekawione obserwować świat.

czarny kot w legowisku

Czy koty potrafią śnić?

Badania EEG, czyli elektroencefalogram, których używa się w celu monitorowania stanu fal mózgowych wykazały, że przez około 35% czasu, w którym kot śpi jest on w fazie snu REM. Podobnie jak u ludzi, u kotów również zaobserwowano występowanie wszystkich czterech faz snu: zasypiania, fazy snu płytkiego, snu głębokiego i REM. Fazy te przebiegają w ciągłych cyklach (u ludzi jest to średnio 5 razy w ciągu jednej nocy).

Czym jest faza REM?

śpiący czarny kot

To ostatnia faza snu, w której występuje szybki ruch gałek ocznych i nasz mózg wykazuje wówczas najwyższą aktywność, stąd pojawiają się sny, również u kotów. Jak zareaguje kot na wybudzenie z fazy snu REM, w której być może śnił o niebieskich migdałach (lub białych rybach)? Dokładnie tak jak my 🙂 Do pełnego przebudzenia potrzebuje więcej czasu, rozciąga się, chwilę jeszcze leży, ziewa.

O czym śnią nasze koty?

Też chcielibyśmy wiedzieć 😉 Możemy jedynie przypuszczać, że są to sny pełne zabawy, atrakcji, polowań na inne zwierzęta.

Dlaczego nasze koty mają sny?

Prawdopodobnie z tego samego powodu, dla którego śnimy my. Przetwarzają zdarzenia z minionego dnia- zarówno te pozytywne jak i negatywne. Naukowcy twierdzą, że sny pełnią kluczową rolę, to reset dla mózgu, który mając do czynienia z wieloma sytuacjami w ciągu dnia, musi po prostu odpocząć i zregenerować się. Podobnie dzieje się to w przypadku snów u kotów, które na co dzień mając do czynienia z wieloma atrakcjami- np. polowaniami (nawet tymi na myszki zabawki!) potrzebują odpoczynku, aby kolejnego dnia mieć dużo siły na kolejne wyzwania.

Kiedy koty najchętniej śpią?

Nasze koty nie śpią najchętniej o zmroku i o poranku, ma to związek z polowaniami na inne zwierzęta i aktywnością ptaków. Kiedy najchętniej idą spać? Bardzo dużo zależy od domowników. Jeżeli pracujemy w trybie ośmiogodzinnym, podczas naszej nieobecności koty najczęściej śpią, aby po naszym powrocie móc być aktywnymi. Jeżeli mamy wolne zawody, nasze kociaki też najprawdopodobniej będą żyły w tym właśnie rytmie.

Ważne, aby miały przyjemne miejsce do zaznania drzemki, lub przeżycia ciekawej przygody we śnie 🙂 Pozwólmy im na prywatność i nie wybudzajmy jeżeli nie ma takiej konieczności.

Potrzebują snu, aby się zregenerować i być w pełni sił!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *