Producenci
Promocje
Obroża Hunter Vigo, pomarańczowa
Obroża Hunter Vigo, pomarańczowa
18,90 zł 16,90 zł
szt.
Bezpieczna świecąca obroża w kwiatki, błękitna
Bezpieczna świecąca obroża w kwiatki, błękitna
14,90 zł 13,90 zł
szt.
Skaczący BOA z kocimiętką
Skaczący BOA z kocimiętką
19,90 zł 16,90 zł
szt.
Kocia mięta waleriana dla kota
Kocia mięta waleriana dla kota
3,49 zł 2,90 zł
szt.
Czy nasze koty śnią? Czy koty mają sny?
Czy nasze koty śnią? Czy koty mają sny?

Czy koty śnią? I czy miewają sny?

Zapewne każdy z właścicieli kota lub psa zadawał sobie to pytanie. 
Według wielu teorii - umiejętność śnienia przypisywana jest tylko ludziom. Czy aby na pewno? 
Jak racjonalnie wytłumaczyć, że podczas spania nasz czworonożny przyjaciel wydaje z siebie dźwięki, rusza łapkami, uszami, wysuwa pazury?

Koty potrafią spać nawet do 16 godzin na dobę, ich sen jest jednak na tyle płytki, że zwykle są w stanie przebudzić się w ciągu kilku sekund i być gotowym do ataku, łowów, czy po prostu zaciekawione obserwować świat.

Czy koty potrafią śnić?

Badania EEG, czyli elektroencefalogram, których używa się w celu monitorowania stanu fal mózgowych wykazały, że przez około 35% czasu, w którym kot śpi jest on w fazie snu REM. Podobnie jak u ludzi, u kotów również zaobserwowano występowanie wszystkich czterech faz snu: zasypiania, fazy snu płytkiego, snu głębokiego i REM. Fazy te przebiegają w ciągłych cyklach (u ludzi jest to średnio 5 razy w ciągu jednej nocy).

Czym jest faza REM?

To ostatnia faza snu, w której występuje szybki ruch gałek ocznych i nasz mózg wykazuje wówczas najwyższą aktywność, stąd pojawiają się sny, również u kotów. Jak zareaguje kot na wybudzenie z fazy snu REM, w której być może śnił o niebieskich migdałach (lub białych rybach)? Dokładnie tak jak my :) Do pełnego przebudzenia potrzebuje więcej czasu, rozciąga się, chwilę jeszcze leży, ziewa.

O czym śnią nasze koty?

Też chcielibyśmy wiedzieć ;) Możemy jedynie przypuszczać, że są to sny pełne zabawy, atrakcji, polowań na inne zwierzęta.

Dlaczego nasze koty mają sny?

Prawdopodobnie z tego samego powodu, dla którego śnimy my. Przetwarzają zdarzenia z minionego dnia- zarówno te pozytywne jak i negatywne. Naukowcy twierdzą, że sny pełnią kluczową rolę, to reset dla mózgu, który mając do czynienia z wieloma sytuacjami w ciągu dnia, musi po prostu odpocząć i zregenerować się. Podobnie dzieje się to w przypadku snów u kotów, które na co dzień mając do czynienia z wieloma atrakcjami- np. polowaniami (nawet tymi na myszki zabawki!) potrzebują odpoczynku, aby kolejnego dnia mieć dużo siły na kolejne wyzwania.

Kiedy koty najchętniej śpią?

Nasze koty nie śpią najchętniej o zmroku i o poranku, ma to związek z polowaniami na inne zwierzęta i aktywnością ptaków. Kiedy najchętniej idą spać? Bardzo dużo zależy od domowników. Jeżeli pracujemy w trybie ośmiogodzinnym, podczas naszej nieobecności koty najczęściej śpią, aby po naszym powrocie móc być aktywnymi. Jeżeli mamy wolne zawody, nasze kociaki też najprawdopodobniej będą żyły w tym właśnie rytmie.

Ważne, aby miały przyjemne miejsce do zaznania drzemki, lub przeżycia ciekawej przygody we śnie :) Pozwólmy im na prywatność i nie wybudzajmy jeżeli nie ma takiej konieczności.

Potrzebują snu, aby się zregenerować i być w pełni sił!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl